Planowanie – pięta achillesowa wielu osób
Dlaczego ludzie nie realizują zaplanowanych działań?
Co powoduje, że spada im motywacja?
Dlaczego wiele osób ma takie trudności w osiąganiu celów takich jak regularne ćwiczenia, dieta, czytanie, czasem terminowe wykonanie określonych działań w pracy?
Odpowiedzi należy poszukać w poczuciu sensu. Jeśli ktoś na głębokim poziomie nie widzi sensu w tym, co zaplanował – nie będzie tego realizował, ponieważ jego podświadomość zasabotuje działanie.
Czym jest sens?
Jeżeli uznamy, że problem tkwi w braku poczucia sensu – należy znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest ów sens?
Można spojrzeć na ten temat z wielu różnych poziomów.
Emocje – sens z poziomu naszych instynków i emocji
Na tym poziomie człowiek nie musi zastanawiać się czy coś ma sens czy nie – jego instynkt, czyli odczucia z ciała dają mu sygnały, że dane działanie jest pożądane lub nie. Rozpoznaje to poprzez odczuwaną ochotę i przyjemność w związku z realizacją danej rzeczy oraz nieprzyjemność powiązaną z brakiem realizacji. Przekaz jest jasny: jeśli masz ochotę zjeść to ciastko, wtedy czujesz tę ochotę całą sobą.
Umysł – sens z poziomu planu na siebie i życie
Jeśli podjęłaś decyzję o tym, że chcesz iść do nowej pracy, wysyłanie CV ma dla ciebie sens, ponieważ pozwala zrealizować Twoje cele. Twój umysł potwierdza, że ten ciąg przyczynowo skutkowy ma sens z punktu widzenia przewidywanej sekwencji wydarzeń.
Duchowość – sens z poziomu misji życiowej
Tutaj sens oparty jest na misji życiowej, którą musisz najpierw sformułować, mieć poparcie dla niej w wyznawanych wartościach oraz czuć spójność wewnętrzną w odniesieniu do jej realizacji. Misja życiowa daje Ci podstawę dla wszelkich życiowych aktywności i z założenia musi być z nimi spójna – to najgłębszy poziom sensu.
Wszystko pięknie… w takim razie w czym problem z planowaniem?
Problem z planowaniem wynika z konfliktów wewnętrznych.
Człowiek ma w sobie wiele różnych motywacji i intencji, które są ze sobą w sprzeczności:
„Chcę zjeść to ciastko i jednocześnie chcę być szczupła, a przecież od ciastek się tyje”
„Pragnę lepszej pracy, ale boję się odejść ze starej, bo obawiam się utraty bezpieczeństwa finansowego”
„Chcę rozwinąć biznes, ale obawiam się utraty bezpieczeństwa finansowego, gdy zainwestuje pieniądze”
Takie i podobne dylematy kreują problemy decyzyjne i zabijają motywację.
Dlaczego?
Dlatego, że motywacja wymaga energii życiowej do działania. Konflikty wewnętrzne blokują tę energię i wyczerpują ją do tego stopnia, że im bardziej skonfliktowana wewnętrznie osoba tym ma mniej siły i energii do życia. To automatycznie powoduje, że traci motywację, planowanie coraz gorzej działa, bo emocje sabotują cały proces realizacji planu.
Planowanie. Zrób to skuteczniej.
Stworzyłam 7 etapów, które pozwolą Ci podnieść swoją skuteczność realizacji celów i usprawnić planowanie.
1 Etap – Objawy
To etap, w którym określasz i zapisujesz z jakimi działaniami masz problem, których nie realizujesz. Lista musi być precyzyjna i konkretna.
2 Etap – Konflikty wewnętrzne
Określ jakie konflikty wewnętrzne powodują, że nie realizujesz oszczególnych działań. To najłatwiej zrobić w trakcie procesu coachingowego. Wymaga to bowiem znajomości metod rozwiązywania tych konfliktów. Ten etap jest najważniejszy i wymaga czasu oraz zaangażowania w niego, jednak efekty są wspaniałą nagrodą za poświęcony czas oraz energię.
3 Etap – Wartości/ misja życiowa
Na tym etapie pracuję z moimi klientami albo nad ich misją życiową, jeśli są na to gotowi lub nad wartościami. Człowiek potrzebuje kompasu wewnętrznego, aby podążać za tym, co dla niego istotne.
4 Etap – Najistotniejsze obszary życia
Te obszary to na przykład praca, rodzina, rozwój osobisty, zdrowie, dom i tak dalej. Krótko mówiąc są to te aktywności, które najczęściej zajmują Twój czas.
5 Etap – Ważne nawyki i cele
Tutaj do każdego obszaru przyporządkowujesz nawyki, jakie chcesz regularnie praktykować oraz cele, jakie pragniesz osiągnąć.
6 Etap – Listy działań
Na kolejnym etapie definiujesz listy konkretnych działań, jakie musisz wykonać, aby kultywować regularnie nawyki oraz dotrzeć do celów, jakie sobie założyłaś. Planowanie to nie tylko cele, ale pracyzyjne określanie kroków dotarcia do nich.
7 Etap – Realizacja
Ostatni etap, mimo, że wydaje się być oczywistym, jest najważniejszy, ze wszystkich i trzeba świadomie dopilnować, żeby to, co w planie stało się rzeczywistością. Najprośbiej jest zamieniać cele w serie nawyków realizowanych w określonych cyklach czasu. Pomocna jest również zorientowana na cele praca z coachem.
Co, jeśli sama jestem zbyt mało skuteczna w planowaniu?
Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę, że samodzielne rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych jest trudne do realizacji w praktyce. Oczywiscie większość z nas jakoś próbuje sobie z nimi poradzić, jednak z różnym skutkiem. Efekty bywają słabe. Dlatego warto jest znaleźć osobę, która mogłaby przeprowadzić Cię przez proces i przede wszystkim pomóc Ci odblokować podświadomość.
Jeśli poszukujesz wsparcia i chcesz zacząć skuteczniej plaować oraz odblokować swoją motywację – zapraszam na konsultacje przed sesjami, które robię online z osobami zainteresowanymi udziałem w sesjach indywidualnych. Można zapisać się na tej stronie.