Ludzie pytają mnie –  jak pracować z podświadomością? 
W jaki sposób wydobyć z siebie to, co najlepsze i uwolnić się od tego, co szkodliwe, czyli od blokad?

 

O blokadach mówiłam w poprzednim filmie oraz opisywałam je na blogu tutaj.Koniecznie poczytaj i zobacz poprzedni materiał, ponieważ to pomoże Ci lepiej zrozumieć to, o czym mówię dzisiaj. 

 

Wracając do blokad. Ludzie mają ich mnóstwo. Pamiętam, gdy pracowałam z grupą dziesięciu osób na warsztatach, podczas których każdy miał za zadanie sprawdzić co konkretnie blokuje go w życiu. Praktycznie każda osoba znalazła po kilka różnych programów tkwiących w ich podświadomości i to tylko w kontekście jednego tematu, który aktualnie omawialiśmy. I podobnie jest z osobami, które trafiają do mnie na sesje. 

Co się dzieje po skończeniu cyklu? Najlepiej można to opisać słowami: wielka ulga, większa lekkość i spokój w życiu. Warunkiem jest rzetelna praca z samym sobą i systematyczność w codzienności, jeśli chodzi o wprowadzanie pozytywnych nawyków.

 

Pytanie tylko co jest pomiędzy? Jak przejść od etapu blokad do etapu większej lekkości i spokoju?

Odpowiedź znajdziesz w tym filmie, w którym omawiam te cztery etapy, prowadzące do zbudowania komunikacji z podświadomością. 

Jeszcze jedna ważna sprawa. Pamiętaj, że to jest początek drogi. Kolejny etap, to uwolnienie się od blokad, ale to zalecam robić albo na warsztatach lub na sesjach indywidualnych.

 

Oto cztery etapy do zbudowania komunikacji z podświadomością. 

 

Etap I – Zrozum czym jest podświadomość

 

C.G. Jung definiuje nieświadomość jako wszystkie zjawiska psychiczne, które nie są świadome. Ja postrzegam to jako mentalną piwnicę, do której wrzucasz wszystko, co zbędne w danym momencie. Są tam:

  • zagubione wspomnienia;
  • treści zbyt słabe, aby wypłynąć;
  • marzenia senne;
  • wyparcia, czyli to, co jest niewygodne (np. przekonania na własny lub cudzy temat, których nie chcesz mieć)  albo bolesne, czyli wspomnienia stresu lub traum.

 

Etap II – Uświadom sobie komunikację

 

Gdy już znasz definicję, potrzebne jest przyjęcie do wiadomości, że coś takiego jak “podświadomość” rzeczywiście istnieje. Dla współczesnego człowieka, uwarunkowanego przez materializm, który głosi, że jedynie coś co można zbadać aparaturą ma prawo istnieć, jest to nie lada wyzwanie. Bo w końcu jak zbadać namacalnie coś takiego jak podświadomość?

Gdy już uznasz istnienie nieświadomości, to kolejnym etapem jest poznanie jej form komunikacji z Tobą: 

  • Odczucia – czyli wszelkiego rodzaju sygnały z ciała, które pojawiają się nagle i dają o sobie znać;
  • Wyobrażenia – podobnie jest z obrazami, można robić jedną rzecz, a w jednej chwili pojawia się w wyobraźni obraz, który poprzez odczucia z nim związane człowiek interpretuje jako istotne;
  • Przeczucia i intuicje – jest to wariacja na temat dwóch pierwszych, ponieważ sygnały intuicyjne przychodzą nagle, w jednej chwili i często pod postacią prostej myśli lub obrazu, połączonego z bardzo specyficznym przyjemnym odczuciem. Ważne, aby umieć odróżnić intuicję od ego, co bywa bardzo trudne. Jest natomiast jedna prosta różnica. Intuicja pojawia się i znika, jeśli na nią nie zwrócisz uwagi lub odrzucisz. Ego będzie Cię “męczyło” wewnętrznie, dopóki nie spełnisz jego żądań;
  • Sny – wszelkie marzenia senne są również listami od podświadomości;
  • Synchroniczności – Jung zdefiniował synchroniczności jako pojawienie się w równoległych liniach dwóch zjawisk, wydarzeń lub stanów psychicznych, mających dla obserwatora wspólne znaczenie, które nie były ze sobą powiązane przyczynowo (C.G.Jung “Człowiek i jego symbole” Wydawnictwo KOS, s. 287-288);
  • Symbole – to znak, osoba lub przedmiot, który coś oznacza, czyli przypisana jest do niego jakaś interpretacja. W uproszczeniu można powiedzieć, że praktycznie wszystko może stać się dla człowieka symbolem, jeżeli nada on temu osobiste znaczenie. Na przykład interpretując sny każdy element snu zamieniasz na symbol i pytasz, co on dla Ciebie oznacza.

Gdy już wiesz, w jaki sposób podświadomość się komunikuje pozostaje kolejna kwestia – otwórz się na tę komunikację, czyli zbuduj uważność.

 

Etap III – Poznaj metody komunikacji i programowania

 

Człowiek, który dostrzega sygnały od podświadomości zwykle zaczyna czuć pokusę, aby zaangażować się w komunikację zwrotną. Do tego trzeba poznać narzędzia i nabrać wprawy w posługiwaniu się nimi:

 • Wizualizacje – to tworzenie obrazów mentalnych i powtarzanie ich, ponieważ podświadomość nie odróżnia w tym względzie iluzji, czyli wizualizacji od rzeczywistego obrazu. Możesz w ten sposób bardzo skutecznie zaprogramować informacje;
 • Metafory – jeszcze sprawniej działa połączenie wizualizacji z metaforą, czyli historią. Wszelkie informacje w ciągu przyczynowo-skutkowym będą skuteczniej oddziaływać niż takie, które są wyrwane z kontekstu, gdyż mózg, przyzwyczajony do konwencji ciągów przyczynowo skutkowych, będzie preferował informacje zapisane w tym schemacie, jako bardziej znane, a przez to bardziej przyswajalne;
 • Programowanie poprzez emocje adekwatne do potrzeby – do tego warto dołożyć emocje, które będą adekwatne do programowanego obrazu. Gregg Braden podkreśla, że emocje determinują, czy tego typu programowanie powiedzie się czy też nie, podkreślając, że parze musi iść zarówno umysł, jak i serce;
 • Wdzięczność – Wdzięczność jest tym co jeszcze bardziej wspiera cały proces. Po pierwsze podnosi poziom świadomości, po drugie daje poczucie, że to, o czym myślisz już jest. Dlatego czujesz wdzięczność. Tym samym otwiera bramę dla realizacji;
 • Pewność – podobna do poprzedniej, powiązana z zaufaniem, że otrzymasz to, o co prosisz determinuje skuteczność całego procesu.

 

Błędy i blokady w programowaniu

Istnieje kilka typowych błędów, które są popełniane przez ludzi, chcących wpływać na własną podświadomość. 

 • Stres – stres nigdy nie będzie kreował pozytywnej rzeczywistości . Automatycznie kieruje on myśli na niepowodzenia oraz ich potencjalne konsekwencje, czyli to, czego nie chcesz w swoim życiu;
 • Niepewność – brak pewności jest oznaką braku zaufania do siebie, rzeczywistości do tego, że masz szansę zrealizować to, co jest dla Ciebie ważne. Automatycznie sabotuje proces i przeszkadza w realizacji zamierzeń;
 • Nadmierny wysiłek – podszyty brakiem pewności, powoduje, że sabotaż jest mniej niewidoczny, choć działa jak samo jak niepewność;
 • Nadmierny pośpiech lub brak cierpliwości – w tym procesie trzeba wykazać się cierpliwością i nieustępliwą pewnością sukcesu. Nadmierny pośpiech i niecierpliwość powodują zbyt szybkie zniechęcenie i w konsekwencji porażkę;
 • Konflikt wewnętrzny – nie wiadomo czy pójść w prawo czy w lewo. Życie stale daje człowiekowi tego typu wyzwania decyzyjne, które jednocześnie uruchamiają wysoki stres i niepewność. Nie da się iść w dwóch kierunkach jednocześnie, dlatego konflikt wewnętrzny skutecznie zablokuje realizację zamierzeń;
 • Ukryte korzyści – Większość blokad jest, ponieważ ludzie czerpią z nich ukryte korzyści a to oznacza, że “opłaca się” podtrzymywać problem, bo na przykład daje on poczucie bezpieczeństwa, pewności, że sprawy pozostaną takie, jak do tej pory. Niektóre osoby bardziej obawiają się sukcesu niż porażki, bo wtedy będzie trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i nie będzie też można już więcej narzekać. 

 

Etap IV – Zastosuj wiedzę w praktyce

Jak doskonale wiesz, bez praktyki nie będziesz mieć efektów, a to oznacza, że Twoje działanie jest determinantem sukcesu. Jeśli nie będziesz stosować powyższych wskazówek na co dzień, nie warto w ogóle zaczynać. Mówię o systematyczności. Błędy to zupełnie inna historia. Każdy je popełnia i będzie popełniać. Najważniejsze, aby po każdej porażce wracać na właściwe tory i iść dalej do przodu!

Poniżej kilka wskazówek na koniec:

 • Działaj codziennie – codziennie zrób chociaż coś malutkiego. Poświęć sobie i własnej podświadomości chociaż 15 minut, to tygodniowo da Tobie prawie dwie godziny dla siebie. Niby mało, ale już coś!
 • Rozwijaj uważność na odczucia, intuicję, wydarzenia – obserwuj siebie i własne odczucia. Jeśli będziesz je ignorować lub wyśmiewać Twoja podświadomość albo zostanie na powrót uśpiona, albo odezwie się bardzo dosadnie, jeśli w jakimś obszarze życia działasz wbrew sobie. 
 • Dbaj o higienę mentalną – wszystko co wkładasz do swojego mentalnego worka pozostawia po sobie ślad. Każda negatywna myśl, zaangażowanie w coś, co wywołuje stres, będzie działało przeciwko Tobie. Pamiętaj o tym i bierz za to odpowiedzialność!
 • Posprzątaj piwnicę – warto regularnie sprzątać własną piwnicę podświadomości. Mam na myśli sesje indywidualne, szkolenia, samodzielną pracę, jeśli znasz narzędzia, która pozwoli Tobie oczyścić się z tego, co zbędne. 

 

Podsumowując jest tego trochę, ale sprawa jest warta zachodu. Do tej pory przeszkoliłam już kilka tysięcy osób, które były u mnie na salach, pracowałam indywidualnie z kilkoma setkami. Każdorazowo rzetelna praca nad sobą przynosi korzyści, jeśli osoba opanuje narzędzia i będzie je stosować. 

Życzę Tobie miłości do siebie i świata – ona zawsze prowadzi we właściwym kierunku, wytrwałości jest potrzebna po drodze!

Wszystkiego dobrego i pozdrawiam ciepło!

 

Komentarze

comments