Gdybyś spytała drugiego człowieka czego w życiu pragnie – prawdopodobnie to, co powie sprowadzi się do osiągnięcia szczęścia i spełnienia w różnych obszarach życia.

Gdyby zapytać tę osobę, czego chce uniknąć  usłyszałabyś pewnie, że wszystkiego, co sprawia mu dyskomfort lub ból.

Czy jednak można pozbyć się z życia bólu?

Wiele osób próbuje.

Wystarczy jednak rozejrzeć się dookoła, żeby uświadomić sobie, że mimo szczerych chęci ludzkość nadal jest “prześladowana” przez większy bądź mniejszy poziom bólu czy cierpienia.

Pojawiają się one w momencie niepowodzeń, problemów, nieszczęść czy agresji doświadczanej pojedynczo i zbiorowo. Wydaje się, że człowiek bardzo się stara chronić siebie i bliskich przed cierpieniem, ale lęk, który napędza te zachowania jest sprawcą nowych kłopotów i źródłem bólu samym w sobie.

Czy jesteśmy przypadkiem beznadziejnym?

 

Według mnie nie.

 

Musimy jednak jako ludzie odbyć kilka lekcji, o których można przeczytać w starożytnych pismach duchowych pochodzących z wielu różnych kultur.

Jedną z takich lekcji jest zbudowanie umiejętności odnajdywania mądrości w cierpieniu.

Cierpienie wydaje się być bezsensownym doświadczeniem, którego większość ludzi próbuje za wszelką cenę unikać. Człowiek boi się cierpienia, choć podświadomie zdaje sobie sprawę, że nie da się go w 100% wyeliminować z życia.

W dzisiejszym świecie stworzyliśmy technologię, medycynę, rozwinęliśmy społeczeństwo, aby pozbywać się problemów za pomocą zewnętrznych narzędzi, pozwalających na uniknięcie wielu czynników sprzyjających niewygodzie i problemom. Pozostaje ta część doświadczeń, której nie potrafimy uniknąć.

 

Co wtedy zrobić?

 

Odszukaj sens

W wielu pismach, zarówno pochodzących z naszego kręgu kulturowego, jak i ze wschodu mówi się o odnajdywaniu sensu w bólu i cierpieniu.

Podkreśla się, że im bardziej człowiek potrafi przetransformować własne cierpienie w zrozumienie i mądrość tym będzie miał większą zdolność do uzyskania spokoju w sytuacjach, w których wydaje się to być bardzo trudne.

Pracowałam kiedyś z osobą, która miała bardzo mocno zakorzenione pretensje do własnych rodziców. Przez wiele lat była zaślepiona własnym bólem, co wpływało negatywnie na wiele innych aspektów jej życia.

Podczas jednej z sesji udało jej się zrozumieć skąd się wzięły pewne zachowania jej rodziców. Gdy wreszcie zrozumiała co było rzeczywistą przyczyną, odnalazła w tym sens.

 

Zrozum

Gdy człowiek znajduje sens, automatycznie zaczyna rozumieć sytuację i drugiego człowieka. Niekiedy w tym procesie niezbędne jest jeszcze wybaczenie.

Zrozumienie nie może nastąpić tylko na poziomie intelektu.

Musi dojrzeć w sercu i uczuciach.

Wszystkie trzy umysł, serce i ciało muszą być spójne w tym procesie. Serce, czyli emocje muszą to uznać, przyjąć. Ciało – uczucia, uwolnić związany z tym ból. Jeśli choć jeden z tych poziomów odstaje od reszty – proces pozostaje zablokowany.

Wspomniana wcześniej klientka – zyskała dzięki pracy wewnętrznej zrozumienie rodziców – jako ludzi, którzy nie potrafili postąpić inaczej.

To otworzyło drzwi do wybaczenia – wyciągnięcia wniosków i zbudowania mądrości na bazie tego zrozumienia.

 

Zbuduj mądrość

Jest to ostatni etap, w którym człowiek nie tyle wyciąga wnioski, jak postępować w przyszłości, choć to również może być ważnym elementem.

Przede wszystkim otwiera drogę do akceptacji świata i życia takim, jakim jest. Niektórzy się tego obawiają, myśląc, że w tym stanie nie będą mogli działać, stracą chęć do walki. I rzeczywiście, im w człowieku więcej akceptacji, tym mniej ma skłonności do walki i agresji.

Z drugiej strony, jego działanie nie jest podyktowane stresem, ale raczej ochotą, aby coś zrobić lub osiągnąć. Jest to po prostu funkcjonowanie na innym poziomie świadomości.

Znam osoby pozostające na tym poziomie i nadal działają, nadal się rozwijają i sprawiają wrażenie dużo bardziej wolnych.

Umiejętność odnajdywania sensu, zrozumienia w cierpieniu, a potem mądrości jest wielkim wyzwaniem w procesie ludzkiego życia.

 

Warto wyruszyć w tę drogę, aby przynajmniej sprawdzić jak to może zadziałać w Twoim przypadku.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten film oraz artykuł serdecznie zapraszam Cię do podzielenia się swoimi przemyśleniami pod tym filmem!

 

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy z przepracowaniem pewnych tematów, zapraszam Cię również do zapisania się na bezpłatną, godzinną konsultację.

 

Zapisz się tutaj

 

Komentarze

comments