https://youtu.be/MkQ61n6UteY

Czy zdarza Ci się mieć duży problem z podejmowaniem decyzji?

 

Człowiek w momencie dokonywania wyboru, rozpoczyna wewnętrzny dialog. Rozważa dokładnie konsekwencje każdej z opcji. Problem pojawia się, gdy szala pozytywnych lub negatywnych skutków nie przechyla się w żadną stronę. Co wtedy zrobić i kiedy może Ci się to przydarzyć?  

 

Dzisiaj opowiem Ci o trzech typach konfliktów wewnętrznych:

  1. Dążenie – dążenie
  2. Unikanie – unikanie
  3. Dążenie – unikanie

 

Czym jest konflikt wewnętrzny?

 

Konflikt wewnętrzny jest poczuciem wewnętrznego rozerwania. Nie potrafisz wybrać, wahasz się pomiędzy jednym i drugim wyborem. Nie masz najmniejszego pojęcia co zrobić, ponieważ obie opcje wydają się być bardzo atrakcyjne lub odwrotnie – obie ponoszą za sobą bardzo negatywne konsekwencje.

Kurt Lewin opracował, wspomniane przeze mnie wcześniej,trzy rodzaje konfliktów wewnętrznych.

 

Dążenie – dążenie

 

Konflikt “dążenie – dążenie” pojawia się wtedy, gdy do wyboru masz dwie atrakcyjne opcje. Każda z nich jest na tyle korzystna, że nie potrafisz podjąć jednoznacznej decyzji. Wyobraź sobie że masz dwie kuszące oferty pracy, zarobki w obu z nich są porównywalne, obie są tak samo ciekawe. Może to również wystąpić, gdy stoisz przed wyborem pomiędzy karierą zawodową a życiem rodzinnym.

 

Unikanie – unikanie

 

Ten rodzaj konfliktu, stanowi całkowitą odwrotność opisanego powyżej “dążenia – dążenia”. Pojawia się on wtedy, gdy stoisz przed wyborem, który w żadnej z opcji nie będzie dla Ciebie przyjemny. Przykładowo może być to sytuacja, gdy w pracy możesz albo zostać na stanowisku, którego nie lubisz albo przenieść się do działu, w którym jest spore prawdopodobieństwo, że nie poradzisz sobie z nowymi obowiązkami. W takim przypadku Twój wybór polega na wybraniu “mniejszego zła”.

 

Dążenie – unikanie

 

Jest to ostatni z możliwych konfliktów wewnętrznych. Pojawia się on wtedy, gdy chcesz zrealizować jakiś przyjemny w przyszłości cel, ale wiąże się to z dyskomfortem, który może potrwać przez jakiś czas. Przykładowo występuje to wtedy, gdy rezygnujesz z pracy, z której nie jesteś zadowolona, by zatrudnić się w nowej firmie lub założyć własną. Jednakże przez pewien czas pozostaniesz osobą bezrobotną, lub po prostu nie masz pewności co do nowego miejsca zatrudnienia.

 

Jak radzić sobie z konfliktami wewnętrznymi?

 

Tutaj z pomocną dla Ciebie, może okazać się metoda stoicka. Polega ona na tym, aby podczas gdy stoisz przed jakimś wyborem, rozpisać na kartce swoje lęki z nim związane. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jedną z głównych przyczyn, blokujących człowieka w podejmowaniu decyzji jest właśnie strach. Drugim krokiem jest znalezienie dwóch rodzajów rozwiązań: jak zapobiec danemu lękowi i co możesz zrobić gdy to wszystko się wydarzy. Rozpisanie tego pozwoli Ci lepiej się skoncentrować i bardzo ułatwi Ci dokonanie wyboru. Dokładny opis tego ćwiczenia znajdziesz w filmie powyżej.

 

Jeżeli spodobała Ci się tematyka tego filmu i chciałabyś ją zgłębić jeszcze bardziej, zachęcam Cię do kupienia mojej książki. Dokładnie wyjaśniam w niej proces decyzyjny oraz rodzaje konfliktów wewnętrznych oraz ich rozwiązywanie.

Książkę znajdziesz tutaj.

 

Komentarze

comments