Wydaje Ci się, że przyswajasz wszystkie informacje z otoczenia?

A ile razy zdarzyło Ci się, że opacznie zrozumiałaś czyjeś słowa? Zapomniałaś o czymś istotnym albo trudno Ci było zmotywować się do czegoś, co nawet sama uznałaś za ważne?

Z jakiego powodu tak się dzieje?

Twój umysł posługuje się naturalnymi filtrami, aby uniknąć przeładowania informacją. Nazywa się je mataprogramami. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci nieco na ich temat.  Dzięki wiedzy o nich, jesteś w stanie szybciej się zmotywować, poprawić komunikację z innymi i zadbać o relacje z osobami w Twoim otoczeniu. Pokażę Ci też, w jaki sposób wykorzystać je w celu motywowania siebie oraz innych.

W filmie i artykule omawiam trzy pary metaprogramów:

  1. Dążenie i unikanie
  2. Ogólny i szczegółowy
  3. Autorytet zewnętrzny i wewnętrzny

 

Czym są metaprogramy?

Metaprogramy są pewnego rodzaju filtrami, poprzez które odbierasz rzeczywistość.  Przypominają wielkie sito. Wyobraź sobie, że masz je wokół siebie i przepuszcza ono tylko niektóre informacje. Powodują one, że pewne słowa, sposoby myślenia lub przekonania są Ci bliższe, a inne nie.

Dzięki rozpoznaniu metaprogramów łatwiej jest rozmawiać ze swoimi przyjaciółmi, rodziną czy partnerem. Jest to również niezwykle przydatne w pracy, gdzie potrzebne jest przekazywanie informacji osobom, które bardzo często są ci obce lub słabo je znasz.

 

Dążenie i unikanie

Osoba, która ma aktywny metaprogram dążenie, skupia się na spełnianiu swoich celów. Priorytetem jest dla niej realizowanie tego, co najbardziej istotne w danej chwili. Całkowitą odwrotnością jest metaprogram unikanie. Ten sposób odbierania rzeczywistości, skłania człowieka do znajdywania rozwiązań zapewniających mu uniknięcie niebezpieczeństwa.

 

Metaprogramy nie są stałe

Bardzo ważną rzeczą, którą warto zapamiętać  jest to, że metaprogramy są zmienne. Wpływ na to ma na przykład stres, który jest w stanie sprawić, że “przełączysz się”  z dążenia na unikanie. Zdarza się również tak, że u danej osoby mogą występować obie tendencje, ale wtedy ujawniają się one pojedynczo w zależności od okoliczności. Przykładem może być osoba, u która w prawie wszystkich sprawach kieruje się metaprogramem dążenie, ale w jednej, konkretnej sytuacji zawsze aktywuje się u niej unikanie.

 

Ogólny i szczegółowy

Metaprogram ogólny, charakteryzuje się tym, że człowiek na którego wpływa, patrzy na sprawy „z lotu ptaka”. Patrzy się on na ogólny zarys, nie wdaje się w szczegóły. Potrzebuje usłyszeć tylko parę informacji, aby zacząć działać. Natomiast osoba, u której dominuje metaprogram szczegółowy, zazwyczaj zadaje wiele pytań, potrzebuje poznać wszystkie detale. Dopiero gdy otrzyma wszystkie fragmenty, może przystąpić do wykonywania czynności.

 

Przydatność w komunikacji z innymi

Metaprogramy bardzo przydają się w komunikacji z innymi osobami. Na początku bardzo ważne jest aby zaobserwować, którym z nich kieruje się Twój rozmówca. Gdy go już rozpoznasz, bardzo łatwiej będzie Ci dobrać argumenty najbardziej do niego przemawiające.  Dzięki temu, prościej również będzie Ci przekazać drugiej osobie wiadomości, komunikaty czy instrukcje, tak aby dokładnie Cię zrozumiała. Jeśli rozmawiasz z osobą z aktywnym metaprogramem szczegółowym, wiesz, że musisz przygotować się do rozmowy w sposób zawierający i uwzględniający wszystkie detale danej sprawy.

 

 

Autorytet zewnętrzny i wewnętrzny

Jest to ostatnia para metaprogramów, jaką chciałabym dzisiaj omówić. Osoba kierująca się autorytetem wewnętrznym, zwraca uwagę na to co jest dla niej najbardziej istotne. Patrzy na świat z perspektywy swoich własnych przemyśleń, zamiast pytać innych o zdanie. Taka osoba bardzo dobrze sprawdza się na stanowisku lidera. Przeciwieństwem do takiego postrzegania jest autorytet zewnętrzny. Człowiek, u którego ten metaprogram dominuje, bardzo liczy się z opinią innych oraz potrzebuje, żeby ludzie wokół powiedzieli jej co jest ważne i istotne.  Taka osoba znacznie lepiej czuje się na stanowisku, w którym nie musi przewodniczyć grupą ludzi.

 

Jak wykorzystać tą wiedzę do zmotywowania się?

Kiedy próbujesz coś zmienić w swoim życiu, zacząć działanie, pierwszą rzeczą którą najlepiej zrobić, jest rozpoznanie swojego aktywnego w danym kontekście metaprogramu. Jeśli ważne jest dążenie, w celu zmotywowania się, potrzebujesz argumentów, które pomogą Ci dostrzec wszystkie pozytywne aspekty, wynikające z osiągnięcia danego celu.

 

Jeśli zainteresował Cię dzisiejszy temat i chciałabyś zaznajomić się z nim w szerszym stopniu, polecam Ci zajrzenie do mojej książki “Awake – osiągnij spełnienie w 7 obszarach życia”. Poświęciłam w dużą część rozdziału, gdzie szczegółowo omówiłam wszystkie z nich.

Znajdziesz ją na: www.martagierlinska.pl/sklep

Komentarze

comments