Jak nie tracić pewności, gdy inni “wiedzą lepiej”?

Czy zdarzyło się kiedyś, że Twoi bliscy usilnie starali się dowieść, że wiedzą lepiej, co dla Ciebie jest dobre? Traciłaś pewność, zaczynałaś się wahać, bo ich oddziaływanie było zbyt silne, aby utrzymać własną decyzję?

Nie jesteś sama. Wiele kobiet trafiających na moje warsztaty właśnie tak się czuje. Pytanie jednak brzmi: czy uleganie innym to dobra droga?W filmie opowiadam historię, która pozwoli szerzej spojrzeć na to zagadnienie

W tym artykule poruszę następujące tematy:

  1. Dlaczego warto słuchać siebie?
  2. Co to tak naprawdę oznacza słuchać siebie?
  3. Jak skuteczniej badać własne reakcje na daną decyzję?

 

Droga donikąd

Ile razy zdarzyło się, że posłuchałaś kogoś i okazało się, że to był kiepski pomysł?

Czy ktoś wziął za Ciebie te przykre konsekwencje? Nie. Większość ludzi kocha doradzać i robią to w dobrej wierze, jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że taka “pomoc” może czasami przynieść przykre efekty, których nie wzięli pod uwagę.

Istnieje pewne bardzo użyteczne przekonanie, że każdy ma w sobie wszelkie informacje i zasoby, pozwalające na to, aby samodzielnie rozwiązywać własne problemy i znajdować najbardziej optymalną ścieżkę życia. Wynika z tego, że nikt inny jak Ty sama nie wie, co jest dla Ciebie właściwe.

 

Dlaczego warto słuchać siebie?

To czy preferujesz, aby słuchać siebie, czy też wolisz poddawać się opiniom innych to bardzo indywidualna kwestia. Ten artykuł jest po to, abyś mogła spojrzeć na to z kilku różnych perspektyw.

Pewnie nie raz spotkałaś się z tym, że ludzie lubią, gdy inni ich słuchają i realizują ich sugestie. To buduje pewność siebie osoby, która w ten sposób wywiera wpływ na innych. Im więcej osób jej słucha i realizuje jej agendę, tym bardziej rośnie jej pewność siebie i poczucie, że wie, co jest dla innych właściwe.

Spójrz na ten mechanizm jak na proces przepływu energii. Jeśli osoba A nie wie co zrobić, więc pyta osoby B, a następnie ulega jej sugestiom, to tak jakby oddawała jej swoją energię. W ten sposób poziom energii osoby B rośnie, a osoby A maleje. Dlaczego tak na to patrzę? Dlatego, że słuchając sugestii innych i robiąc to czego chcą nie jesteś w stanie ani zbudować odpowiedzialności za własne życie, ani pewności siebie, ani umiejętności podejmowania decyzji, ani poczucia, że możesz na sobie polegać. To wszystko przekazujesz drugiej osobie.

Jeśli z kolei słuchałabyś głównie siebie, to budowałabyś głównie swoje własne umiejętności i moc sprawczą.
Na tym polega różnica pomiędzy jedną postawą a drugą.

Jak sama widzisz trudno jest zbudować pewność siebie i umiejętność podejmowania decyzji, jeśli będziesz z każdą sprawą szła do drugiego człowieka. Niesie to jeszcze jedno ryzyko. Co, jeśli drugiej osoby zabraknie. Na przykład rozpadnie się Twoja relacja z nią, stracisz z tym człowiekiem czasowo kontakt, albo tym razem nie będzie chciała lub mogła udzielić Ci rady. W tym momencie znajdziesz się w sytuacji, gdy będziesz zmuszona nagle podjąć sama decyzję, a jeśli do tej pory opierałaś się tylko na drugim człowieku, może to wywołać w Tobie duży stres i poczucie zagubienia.

 

Co to oznacza słuchać siebie?

Zastanówmy się zatem co to znaczy słuchać siebie? Można to robić na wiele różnych sposobów. Ludzie opierają się na bardzo wielu aspektach “siebie”. Z jednej strony można polegać na umiejętnościach własnego ego. Warto pamiętać, że jest ono niczym innym jak zestawem uwarunkowań społecznych, które zostały wypracowane w procesie socjalizacji. Są to także te przekonania, do których doszłaś samodzielnie w procesie podejmowania decyzji i ponoszenia konsekwencji. Podsumowując: części rzeczy zostałaś nauczona, a do innych doszłaś sama. Pytanie czy potrafisz odróżnić jedne od drugich i na ile jesteś świadoma w trakcie podejmowania decyzji, które aspekty mają wpływ na to, co właśnie zamierzasz zrobić? No właśnie. To bardzo trudne i wymaga stałej uważności i samopoznawania, ponieważ wiele intencji i automatyzmów jest ukrytych w nieświadomości.

Z drugiej strony możesz zdecydować, że będziesz słuchać własnej intuicji. Czym jest intuicja? Pojawia się w formie nagłego przebłysku, który jest niezależny od Twojej woli. W kulturze zachodniej jesteśmy przyzwyczajeni do linearnego przetwarzania danych, za co odpowiedzialna jest lewa półkula. Z kolei jako źródło intuicji niektórzy upatrują zdolności prawej półkuli, choć można z tym dyskutować, ponieważ najnowsze badania nad świadomością mówią, że jest to raczej wynik zdolności naszego mózgu do łączenia się z polem informacji, które było do tej pory udziałem wszystkich istot żywych* (źródło podane pod artykułem). Intuicja daje wrażenie, iż znasz odpowiedź bez żadnych konkretnych wyjaśnień.

 

Jak skuteczniej badać własne reakcje na daną decyzję?

W filmie przedstawiam ćwiczenie, które pomoże Ci rozwinąć Twoją komunikację z własnym ciałem oraz odczuciami. Będziesz potrzebowała dwie kartki, coś do pisania oraz kilkanaście minut czasu na to, żeby przejść przez to ćwiczenie. Warto zrobić je wtedy, gdy masz spokojną głowę, nic i nikt nie odwraca Twojej uwagi oraz nie goni Cię czas. Dobrze, jeżeli przed ćwiczeniem oczyścisz umysł dzięki medytacji ciszy, o której mówiłam w tym filmie: https://martagierlinska.pl/2018/02/medytacja-proste-sposoby-wyciszenie-umyslu/

Zapraszam Cię do wykonania tego ćwiczenia tak szybko, jak to możliwe, najlepiej teraz 🙂

Jeśli jesteś w takim momencie życia, że potrzebujesz rozwinięcia umiejętności realizacji własnych marzeń i planów, to zapraszam Cię na bezpłatna konsultację, podczas której przejdziesz przez 30-minutową sesję próbną, będziesz mogła poznać programy, jakie aktualnie oferuję, jak również podjąć decyzję czy i który z nich jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Na konsultację możesz się zapisać tutaj: www.martagierlinska.pl/bezplatna-konsultacja

 

 

 

 

Komentarze

comments