Medytacja staje się coraz popularniejszą formą rozwoju. Praktycznie na każdych warsztatach spotykam osoby, które pytają mnie jak to robić. Problem polega na tym, że nie ma zbyt wielu dobrze opracowanych informacji na ten temat.

Dlaczego warto medytować? Medytacja jest wspaniałym sposobem, aby nauczyć się większego panowania nad emocjami. Przeprowadzono badania, w których udowodniono, że praktyka ta wpływa fizjologicznie na mózg i pozwala na zmniejszenie ilości stresu w życiu. 

Medytacja świecka służy przede wszystkim wyciszeniu umysłu, choć oczywiście praktyka ta pochodzi ze wschodnich technik rozwoju duchowego. W naszym kręgu kulturowym rzadziej spotykana, ale również istnieje jako modlitwa kontemplacyjna. Związana jest z wyborem określonego „świętego” słowa, które posłuży jako intencja modlitwy. Modlący się koncentruje na na obecności i działaniu Boga. Najczęściej związana jest z przyjęciem wygodnej pozycji ciała, zamknięciem oczu, równomiernym i powolnym oddychaniem oraz używaniem wybranego słowa (słów). Wygląda bardzo podobnie do medytacji, która proponowana jest na wschodzie.

W dzisiejszym filmie chcę zaproponować Ci medytację świecką, której możesz nadać dowolną, wybraną przez siebie intencję, również duchową lub religijną. W niniejszym filmie prezentuję trzy praktyki: dwie formalne i jedną nieformalną. Pierwsza medytacja, którą opiszę polega na wyciszaniu umysłu, druga na obserwacji myśli, a trzecią, jako praktyka nieformalna jest raczej praktyką uważności, którą możesz wykonać w trakcie innych aktywności.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę udanej medytacji.

Marta

Komentarze

comments